PRO KONZALTING    Poslovne i financijske vijesti    Otvoren novi natječaj Podrške razvoju Centara kompetencija (CEKOM)

Otvoren novi natječaj Podrške razvoju Centara kompetencija (CEKOM)

Otvoren novi natječaj Podrške razvoju Centara kompetencija (CEKOM) Objavljeno: 25. 08. 2016

Ministarstvo gospodarstva otvorilo je javni poziv s ciljem poboljšanja inovacijskog okruženja i povećanja aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija u poslovnom sektoru kroz razvoj Centara kompetencija i provedbe istraživačko razvojnih projekata poslovnog sektora.

Rok prijave na Poziv je od 19.08.2016. do 31.12.2017. godine.

Definirana su tri modela centra kompetencija: Model 1. A. U kojem je CEKOM organizacija za istraživanje i širenje znanja, koja ima učinkovitu suradnju sa najmanje dva poduzetnika i po potrebi jednom ili više organizacija za istraživanje i širenje znanja na projektima istraživanja i razvoja

1. B. U kojem je CEKOM zajednica prijavitelja između najmanje dva poduzetnika i jedne ili više javnih znanstvenih organizacija upisanih u Upisnik znanstvenih organizacija koji imaju učinkovitu suradnju na projektima istraživanja i razvoja.

Model 2. u kojem je CEKOM Inovacijski klaster koji uključuje najmanje tri poduzetnika i po potrebi jednu ili više organizacija za istraživanje i širenje znanja koji imaju učinkovitu suradnju na projektima istraživanja i razvoja.

Model 3. u kojem je CEKOM pravni subjekt koji upravlja istraživačkom infrastrukturom.

Iznos bespovratnih sredstava u okviru Poziva iznose 785.977.500,00 kuna. Najniža vrijednost potpore iznosi 7.485.500, a najviša 112.282.500 kuna. Maksimalna vrijednost potpore u okviru Modela 2. ukoliko se odnose na potpore za ulaganja za izgradnju ili nadogradnju inovacijskih klastera i rad inovacijskih klastera je 56.141.250 kuna.

Potpore za projekte istraživanja i razvoja (Modeli 1. i 2.) - 100% prihvatljivih troškova za temeljno istraživanje, 50% za industrijsko istraživanje, 25% za eksperimentalni razvoj te 50% prihvatljivih troškova za studije izvedivosti tijekom razdoblja za koje se dodjeljuje potpora.

Intenziteti potpore za industrijsko istraživanje i eksperimentalni razvoj mogu se povećati do 80% i to 10 postotnih bodova za srednja, 20 postotnih bodova za mala poduzeća te 15 postotnih bodova s obzirom da svi projekti moraju uključivati učinkovitu suradnju jer je to jedan od kriterija za prijavu na Poziv.

Intenziteti potpora za studije izvedivosti mogu se uvećati za 10 postotnih bodova za srednja i 20 postotnih bodova za mala poduzeća.

Intenzitet potpore koje nisu državne potpore organizacijama za istraživanje i širenje znanja za istraživačko - razvojne aktivnosti je 100% kod temeljnih istraživanja i 85% od ukupno prihvatljivih troškova kod ostalih kategorija istraživanja.

Potpore za ulaganje u istraživačku infrastrukturu (Modeli 1.i 3.) - financiranje koje se odnosi na ulaganje u istraživačku infrastrukturu primjenjuju se pravila o državnim potporama isključivo ako se njime pokrivaju troškovi povezani s ekonomskim djelatnostima. Intenzitet državne potpore ne premašuje 50% prihvatljivih troškova. Preostali dio infrastrukture mora se financirati iz sredstava koja ne uključuju državne potpore.

Potpore za inovacijske klastere (Model 2.) Potpore za inovacijske klastere dodjeljuju se isključivo pravnom subjektu koji vodi inovacijski klaster. Intenzitet potpore za ulaganje u inovacijske klastere ne premašuje 65% prihvatljivih troškova.

Prihvatljivi prijavitelji su organizacija za istraživanje i širenje znanja, poduzetnik koji je ovlašteni punomoćnik zajednice prijavitelja koji ima sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH, poduzetnik koji vodi inovacijski klaster, pravni subjekt (JLS, gospodarska udruženja (Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca) te poduzetničke potporne institucije.

Prihvatljivi partneri su poduzetnici i organizacije za istraživanje i širenje znanja te poduzetnici koji nemaju sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH, ali sudjeluju u projektu sa 15% prihvatljivih troškova projekta.

Prihvatljive aktivnosti u okviru Modela 1.A i 1.B odnose se na ulaganja u istraživačku infrastrukturu te aktivnosti istraživanja i razvoja koje uključuju učinkovitu suradnju između poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja.

Prihvatljive aktivnosti u okviru modela 2. odnose se na ulaganje u izgradnju ili nadogradnju inovacijskih klastera u cilju razvoja kapaciteta za istraživanje i razvoj u okviru inovacijskih klastera, rad inovacijskih klastera za vrijeme trajanja projekta te aktivnosti istraživanja i razvoja koje uključuju učinkovitu suradnju između poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja.

Prihvatljive aktivnosti u okviru modela 3. odnose se na ulaganje u istraživačku infrastrukturu.

Projektne aktivnosti u okviru sva tri Modela smiju trajati do 3 godine ako projektni prijedlog uključuje samo aktivnosti istraživanja i razvoja ili do 5 godina ako projektni prijedlog uključuje i ulaganje u istraživačku infrastrukturu.

 

Natječajna dokumentacija dostupna je na: https://www.strukturnifondovi.hr/natjecaji/1194 

   Povratak na sve novosti
PRO KONZALTING    Poslovne i financijske vijesti    Otvoren novi natječaj Podrške razvoju Centara kompetencija (CEKOM)